Kartais tiesos paieškos – tarsi plaukimas prieš srovę: irkluoji, irkluoji – ir nė žingsnio į priekį. Tokioje situacijoje plungiškė, gyvenanti J. Tumo-Vaižganto gatvėje, atsidūrė praėjusių metų birželio mėnesį. Istoriją, kaip kanalizacijos jungtis (metalinė mova) atliekant sanitarinio mazgo pritaikymo žmogui su judėjimo negalia darbus trečiame aukšte buvo nuleista į aukštu žemiau esantį butą, aprašėme šių metų liepos 16 dieną išspausdintame straipsnyje „Problema į butą įgriuvo su triukšmu, betono gabalais ir dulkėmis“. Tikėjomės, viešumas padės garbaus amžiaus gyventojai susikalbėti su rajono valdžios vyrais, įtikins juos susirinkti „žaislus“ iš svetimo buto. Deja, biurokratai turi savo tiesą – matyt, todėl, kad į paprastą žmogų žiūri nuo valdžios olimpo.
Istorija prasidėjo praėjusių metų birželį
Priminsime, kad plungiškės lubų perdanga buvo prakirsta ir kanalizacijos jungtis į jos butą nuleista praėjusių metų vasarą, kai Plungės rajono savivaldybės administracijos užsakymu rangovai viename J. Tumo-Vaižganto gatvės 86-ojo namo bute atliko sanitarinio mazgo pritaikymo neįgaliam žmogui darbus. Mūsų pašnekovė tada pasakojo: „Neįgalią mamą prižiūrinti dukra įspėjo mane, kad vyks vonios remontas. Supratau, kad teks truputį pakentėti, bet taip jau būna, kai gyveni daugiaaukštyje, juk remontavausi būstą ir aš pati. Darbams prasidėjus, buvau namuose ir labai išsigandau, kai ties pagrindiniu kanalizacijos stovu pasigirdo didžiulis triukšmas. Pradariusi „spintos“, kurioje paslėptas vamzdis, duris pamačiau dulkių kamuolį.“
Po to, kai moteris nuėjo į remontuojamą butą, vienas iš santechnikų surinko betono gabalus, sušlavė dulkes ir, pažadėjęs skyles užsandarinti, išėjo. Tą patį vakarą per pralaidą į plungiškės butą buvo nuleista jungtis – metalinė mova, o skylės lubose užpūstos sandarinimo putomis.
Jungtį svetimame bute įrengė, kad išlaikytų nuolydį
Anuomet moteris, kad ir supyko ant meistrų, policijos nekvietė. Tik vėliau, patyrusi, kaip po remonto padidėjo vamzdžiu bėgančių nuotekų garsas, suprato smarkiai suklydusi. „Nuotekos vamzdžiu tiesiog nušniokščia. Iki remonto leidžiamų nuotekų garsas taip pat girdėdavosi, bet nebuvo toks stiprus. Gyvenu mažame vieno kambario bute, lova stovi šalia vamzdžio. Nebegaliu naktimis miegoti, dėl poilsio trūkumo nusilpo organizmas, sumažėjo imunitetas, kimba įvairiausios ligos. Išėjo taip, kad Savivaldybė vienam neįgaliam žmogui gyvenimo sąlygas pagerino kito neįgalaus žmogaus sveikatos sąskaita“, – apie problemą, įgriuvusią per lubas, pasakojo 72 metų pašnekovė.
Kad kanalizacijos jungtis įrengta ieškant sprendimo, kaip atlikti remontą aukščiau esančio buto vonioje, rašoma ir Savivaldybės administracijos direktoriaus Daliaus Pečiulio pasirašytame atsakyme į gyventojos pretenziją: „…Remonto metu vietoje esamos vonios buvo nuspręsta grindyse įrengti „trapą“ su dušo užuolaida, nuotekas jungiant į esamą kanalizacijos stovą. Kad būtų išlaikyti atitinkami vamzdynų nuolydžiai, buvo pakeistas PVC trišakis, prijungtas prie kanalizacijos stovo, iškištas per perdangą ir užsandarintas…“
Valdininkų ir teisininkų nuomonės skiriasi
Mėgindama spręsti problemą plungiškė nuveikė didžiulį darbą – kreipėsi į daugiabutį administruojančią savivaldybės įmonę „Plungės būstas“, Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorių, merą ir net Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos Vakarų Lietuvos statybos valstybinės priežiūros departamentą. Iš visur atsakymai panašūs – remonto darbai atlikti kokybiškai, nepažeidžiant įstatymų.
Kitokios nuomonės buvo tik teisininkai, su kuriais konsultavosi ir pati nukentėjusioji, ir straipsnį rašę žurnalistai. Net du įstatymų žinovai tvirtino: „Teisės aktai pažeisti.“
Nekalta, bet „geranoriška“
Birželio pabaigoje, po to, kai moteris savo problemą nusprendė paviešinti, ir mes kreipėmės į D. Pečiulį. Norėjome sužinoti, ar Savivaldybės administracijos vadovas šioje situacijoje įžvelgia teisės aktų pažeidimų.
„Informuojame, kad šiuo metu Savivaldybės administracija aiškinasi visas faktines aplinkybes ir priežastis, kurios lemia galimai didesnį triukšmą stovu tekančių buitinių nuotekų…“ – gavome atsakymą ir pažadą, kad iš visų šalių ir institucijų surinkta informacija artimiausiu metu bus apibendrinta ir pateikta redakcijai ir savininkei, į kurios butą nuotekų jungtis buvo nuleista.
Ir „artimiausias“ metas atėjo – rugsėjo 26 dieną sulaukėme atsakymo į gyventojos pretenziją. Raštas ilgas, bet esmė telpa viename sakinyje: „Pažeidimų dėl vykdytų remonto darbų, atliekant prijungimą prie pagrindinio kanalizacijos nuotekų stovo, nebuvo nustatyta.“
Nors administracija teigia esanti nekalta, žada: „Atsižvelgdama į tai, kad dėl susiklosčiusios situacijos gyventojai atsirado nepatogumų, administracija kreipėsi į statybos įmonę dėl tarpaukštinio fekalinės kanalizacijos stovo garso izoliavimo darbų atlikimo jos bute…“
Sunkiai suvokia tekstą
Perskaitę šį sakinį iš karto supratome: arba valdininkai straipsnio neskaitė, arba turi sunkumų su teksto suvokimu – laikraštyje juodu ant balto rašėme, kad moteris savo iniciatyva izoliavo vamzdį, bet ši priemonė nepadėjo. „Meistras apvyniojo vamzdį garso izoliacine medžiaga, tačiau iš karto mane įspėjo, kad garsas vis tiek nesumažės. Jo nuomone, vienintelis problemos sprendimas – jungtį iškelti aukščiau lubų perdangos, į viršutinį aukštą“, – citavome pašnekovės žodžius.
Iš Savivaldybės gautame atsakyme – nė žodžio apie jungties iškėlimą iš antrojo aukšto buto, ko ir siekia jo savininkė.
Išsiuntė naują pretenziją
Į tokį vietos valdžios „geranoriškumą“ plungiškė iš karto atsakė nauju raštu – išsiuntė jį ir merui Audriui Klišoniui, ir Savivaldybės administracijos direktoriui D. Pečiuliui. Apeliuodama į mero dvasiškąsias vertybes gyventoja prašo: „Kadangi buvo įvykdytas nusikaltimas, t. y. įsilaužimas į mano privačią nuosavybę, dėl ko jau yra pažeista mano asmens teisė ir sumažinta mano buto vertė, patyriau moralinę ir turtinę žalą, prašau, kad neteisėtai įrengta kanalizacijos jungtis būtų iškelta virš mano buto lubų perdangos, kaip to reikalauja teisės aktai (STR).“
Išsiuntusi pretenziją sulaukė telefono skambučio. „Iš Savivaldybės skambinusiai darbuotojai dar kartą pakartojau, kad vamzdis jau izoliuotas, o man reikia, kad iš buto būtų iškelta be mano leidimo įrengta jungtis. Skambinusi moteris pasidomėjo, ar planuoju kreiptis į teismą. Atsakiau: taip – jeigu jungtis nebus iškelta į aukščiau esantį aukštą. Paskutinis jos ištartas žodis buvo „žiūrėsime“, – pasakojo teisybės ieškanti moteris.
Nepraranda vilties
Taigi aukodama savo energiją ir jėgas sveikatos problemų turinti plungiškė ir toliau iriasi prieš srovę. Atkakliai, neprarasdama tikėjimo, kad tiesa bus pripažinta net tuo atveju, jei melas – daug patogesnis.