Prieš beveik du mėnesius kavos bare „ExLibris“ miestiečiai buvo kviečiami išsakyti savo lūkesčius ir siūlyti idėjas, kaip turėtų atrodyti Plungės miesto senamiesčio erdvės aplink Palankės tvenkinį, Sinagogų gatvę ir Rietavo gatvės skverą. Išklausę jas urbanistinės vizijos kūrėjai – tarptautinė urbanistų komanda PUPA – sudėliojo galimus variantus. Susipažinti su jais plungiškiai galėjo gegužės 7-osios vakare.
Priminsime, kad kalbama apie beveik 9,5 ha teritoriją. Prieš tai vykusiame susitikime gyventojai akcentavo, jog svarbiausia padaryti patogų, patrauklų, saugų taką per skverą. Taip pat nuskambėjo minčių skvere įrengti skulptūrų parkelį, gal kokį nedidelį muziejų, kur vyktų edukacijos, gamtos klasę ar pan.
Ne mažiau svarbu žmonėms buvo ir skverelio aplink Palankės tvenkinį išsaugojimas.
Kaip ir minėta, gegužės 7-ąją komandos PUPA atstovai pateikė tris galimus variantus. Kaip patys sakė, ir visišką utopiją, ir visišką realybę, kažką drąsaus, kažką kuklaus.
Vizijose apibrėžiamos trys vietos. Viena vieta – Sinagogų kvartalas (teritorija buvusios sinagogos vietoje – aut. past.). Tiesa, tai yra privati žemė ir kištis čia kaip ir nėra jokio pagrindo, tačiau, kaip minėjo pranešėja, teritorijos savininkai sutinka diskutuoti ir norėtų žinoti viziją. Kitos vietos – Palankės tvenkinys ir du miesto želdynai: prie tvenkinio ir prie policijos.
Pristatymo metu dar kartą akcentuota apie funkcijų įvairovės svarbą, nes būtent tai skatina gyvybingumą mieste skirtingu paros laiku.
Kalbėdama apie gyvenamąją funkciją pranešėja teigė, jog tai galėtų būti ne tik paprastas būstas, bet ir būstas, skirtas atvykstantiems specialistams, gal net senelių namai ar socialinis būstas. Komercinę funkciją užtikrintų kavinės, restoranai, prekyvietės, turgus, socialines funkcijas – informacijos centras, sporto salė, bendruomenės centras ar alternatyvaus sporto jaunimui erdvė.
Taigi, kaip ir minėta, visuomenei pateikti trys galimi teritorijos sutvarkymo variantai.
Pirmasis pavadintas „Senamiesčio parku“. Šiame variante mažiausiai užstatymo prie tvenkinio, bet daugiausiai užstatoma Sinagogų kvartale. Prieš keliolika metų čia buvo numatyta statyti didelį komercinį pastatą, tad ir siūlomame variante minėtoji koncepcija išlaikyta. Tačiau tokiu atveju, praėjimai net jei ir būtų, jie būtų privatūs prekybos centro erdvėje. Aplink Palankės tvenkinį užstatymai daugiausia būtų toje dalyje, kur dabar yra sandėliukai, turgavietė. Prie policijos skvero galėtų atsirasti sporto erdvė jaunimui. Kalbant apie viešąsias erdves, kadangi užstatymo aplink tvenkinį gerokai mažiau, šiame variante siūloma, kad būtų natūralios krantinės, natūralaus parko charakteris su nedidelėmis drastiškomis intervencijomis.
Beje, visuose variantuose stiprinama jungtis su Mozūrų gatve ir numatoma pakeisti ar įveiklinti valymo įrenginių pastatą, t. y. „įvilkti“ jį į gražesnį rūbą. Padaryti gražų inžinerinį statinį su kokia nors veikla.
Kitas variantas pavadintas „Gyvenimu ant vandens“. Pasak pranešėjos, tai drąsesnė alternatyva, nes turėtų būti keičiama tvenkinio forma ir užstatymas būtų gerokai arčiau vandens. Tiesa, toks variantas pareikalautų nemažai Savivaldybės investicijų dėl ten esančių inžinerinių tinklų perkėlimo ar pan. Kalbant apie Sinagogų kvartalą, erdvė būtų truputį skaldoma paliekant mažesnį komercinį pastatą ir perėjimą per kvartalą tarp aikštės ir tvenkinio. Prie tvenkinio galėtų atsirasti suskaidyti 3–4 aukštų daugiabučiai kotedžai. Skvere prie policijos atsirastų patyriminis ar gamtos pažinimo parkelis. Tvenkinių krantinės būtų nebe natūralios, o labiau miestietiškos, t. y. medinės su terasomis.
Paskutinis variantas pavadintas „Senamiesčiu“. Jame numatomas daug didesnis plotas su nedideliais daugiabučiais kotedžais, parko erdvė prie tvenkinio liktų pusiau natūrali. Sinagogų kvartalas ženkliai suskaidomas, padaroma daug praėjimų be didelės komercinės erdvės, su daug gyvenamųjų būstų, kotedžais, namukais. Skverelyje prie policijos – skulptūrų parkas.
Prieš susitikimą su gyventojais vizijos buvo pristatytos politikams. Pranešėjos teigimu, jie rinkosi realistiškiausią variantą, o štai gyventojai labiau buvo linkę prie paskutiniojo. Tiesa, ne vienam kilo klausimas, ar Sinagogų aikštės savininkams bus priimtini visuomenės norai. Taip pat baimintasi, jog išvysčius užstatymą prie tvenkinio priėjimas prie vandens gali būti užblokuotas bei kokios garantijos, kad naujai išvystytoje teritorijoje pirmuose aukštuose vyks komercija, o ne bus garažai.
Po mėnesio ar šiek tiek daugiau planuojamas dar vienas susitikimas, kuriame bus pateikta dar konkretesnių idėjų.