„Utilizavimo įmonė – ne atominė elektrinė, bet norime žinoti, kas joje vyksta“

Parašė:  2020-06-19

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Telšių departamento iniciatyva praėjusią savaitę Rietavo savivaldybėje surengtas susitikimas su uždarosios akcinės bendrovės „Rietavo veterinarinė sanitarija“ atstovais. Tikslas – kartu diskutuojant rasti sprendimą, kaip sumažinti iš įmonės į gyvenamąją aplinką patenkančius nemalonius kvapus.
Skundai nesiliauja
Susitikimą pradėjusi minėtojo departamento Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Dalia Norvaišienė susirinkusiesiems priminė, jog praėjusių metų liepos mėnesį Kvapų kontrolės komisija nustatė, kad kvapas, jaučiamas Pelaičių kaime, gali būti siejamas su „Rietavo veterinarinės sanitarijos“ veikla.
„Skambučių sulaukiame ir šiemet. Problema vis dar tebėra aktuali. Norime sužinoti, ar įmonė įgyvendino priemonių oro taršai mažinti ir kvapams slopinti planą“, – sakė D. Norvaišienė.
Priemones įgyvendino, bet smarvė nedingo
UAB „Rietavo veterinarinė sanitarija“ gamybos technikos vadovas Mindaugas Bierontas ir procesų analitikas Žydrūnas Jakas patikino, kad visi numatyti darbai atlikti: „Suremontuoti automatiniai vartai, sustiprinta žaliavos kokybės kontrolė, išspręsta gamybinių nuotekų utilizavimo problema, įdiegta lėto purškimo sistema, mažinanti sklindančius kvapus.“


Telšių aplinkos apsaugos inspekcijos vyr. specialistas Nerijus Ablingis informavo, kad „Rietavo veterinarinė sanitarija“ įgyvendino beveik visas plane oro taršai mažinti ir kvapams slopinti numatytas priemones, išskyrus sanitarinės apsaugos zonos ribų tikslinimą.
Savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Dičiūnas stebėjosi: „Tiek daug padaryta, o kvapas vis tiek dar jaučiamas. Ypač savaitgaliais. Tai gal visos įgyvendintos priemonės – neveiksmingos?“
„Pastaruoju laiku kvapas galėjo būti jaučiamas dėl to, kad, vykdant tam tikrus bandymus, atidaromos sklendės.
Kolektyvas visiškai atnaujintas, kitaip vertiname situaciją. Matome, kad įmonė apleista, kad būtinas remontas. Akcininkai skyrė tam 200 tūkst. eurų, tad birželio–liepos mėnesiais vyks atnaujinimo darbai“, – teikė vilčių gamybininkai.
Kaltino nemokėjimu komunikuoti
Savivaldybės administracijos direktorius V. Dičiūnas ir Savivaldybės ekologė Vesta Andrijauskienė kalbėjo, kad su „Rietavo veterinarine sanitarija“ komunikuoti ypač sunku. „Tiesa slepiama. Smarvės priežastis vieniems nurodoma vienokia, kitiems – kitokia. Vien melagystės. Sunku taip bendrauti“, – priekaištavo ekologė.
Labiausiai nuo nemalonių kvapų kenčia Pelaičių gyventojai. Tad į susitikimą buvo pakviestos ir jame dalyvavo šio kaimo bendruomenės pirmininkė Jurgita Grikšienė ir seniūnaitė Ineta Vaičekauskienė.

„Labai norėjau ateiti čia ir pasakyti, kad situacija pagerėjo, nes vietoje, kurioje aš gyvenu, smarvė užuodžiama rečiau. Kvapas – toks dalykas, kad viename kaimo gale jaučiamas, kitame – ne. Todėl, ruošdamasi šitam susitikimui, padariau gyventojų nedidelę apklausą. Deja, nėra kuo pasidžiaugti. Žmonės sakė, kad dažniausiai kvapą užuodžia vakarais po 23 val., o ūkininkai skundėsi, kad smirdi anksti rytais – apie 5 val.
Per Tėvo dieną tai visai blogai buvo, net vimdė. Jūs sakote, kad kontroliuojate žaliavos kokybę. Ar utilizavimo įmonė gali tikėtis gauti šviežią žaliavą? Be to, mes jaučiame ne žaliavos, o gamybinės produkcijos kvapą. Mums nesvarbu, kokias priemones įgyvendinote. Atėjome sužinoti, kada iš tiesų kontroliuosite problemą“, – kalbėjo bendruomenės pirmininkė J. Grikšienė.
„Medžiai ne medžiai – gamybą turite vykdyti taip, kad kvapas į aplinką nepatektų“
Dėl kvapo specifikos – kad į aplinką patenka ne žaliavos, o produkcijos smarvė – pelaitiškei pritarė Savivaldybės ekologė V. Andrijauskienė ir Telšių aplinkos apsaugos inspekcijos vyr. specialistas N. Ablingis.
„Vėlai vakarais ir anksti rytais atidaromi katilai – vyksta produkcijos pakrovimas ir iškrovimas. Leidote iškirsti medžius, miškas nebesulaiko kvapo, ir jis ateina iki jūsų“, – gynėsi įmonės atstovai.
„Medžiai ne medžiai – gamybą turite vykdyti taip, kad kvapas į aplinką nepatektų“, – nukirto ekologė.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Telšių departamento Plungės skyriaus vedėjas-valstybinis veterinarijos inspektorius Alvydas Montvydas minėjo, kad patikrinimas įmonėje turėjo būti atliktas 2020 metų pirmąjį pusmetį, tačiau dėl karantino atidėtas. „Utilizavimo įmonė – labai reikalinga. Per kiaulių marą ji utilizavo 8,5 tūkst. tonų. Ir nebuvo jokios smarvės. Be tokios įmonės neišsiverstume“, – tvirtino A. Montvydas.
„Nesame nusiteikę prieš įmonę, bet siekiame, kad jos vykdoma veikla nekeltų nepatogumų gyventojams.
Utilizavimo įmonė – ne atominė elektrinė, , kas joje vyksta. Jeigu planuojami darbai – informuokite mus. Paskirkite žmogų, kuris būtų atsakingas už komunikavimą, skambučių, pranešančių apie smarvę, registravimą“, – siūlė V. Dičiūnas.
Susitiks rugsėjo mėnesį

Po ilgų diskusijų nutarta, kad „Rietavo veterinarinė sanitarija“ raštu pateiks informaciją apie tai, kokias dar priemones numato įgyvendinti kvapams mažinti. Nuolat informuos Rietavo savivaldybės administracijos atsakingus asmenis apie įmonėje numatomą remontą, avarijas ir kt., kas sąlygoja kvapų suintensyvėjimą. Paskirs atsakingą asmenį komunikuoti su bendruomenių atstovais, Savivaldybės administracija ir jo kontaktus paskelbs viešai.
Kitas susitikimas numatytas rugsėjį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

  1. Irena parašė:

    Iš tuščio kibiro-į kiaurá.Kaip smirdėjo,taip smirdės.Kam įsileidote tokia smarvės gaminimo įmonę?

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Plungės rajono savivaldybėje keliamas klausimas dėl kolumbariumo įrengimo naujosiose miesto kapinėse. Ar pritartumėte? Jei taip, kur jis turėtų būti įrengtas?

Loading ... Loading ...
Archyvas

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,