
Raimondas Doviltis, Vytautas Jonutis, Marijus Kaktys, Albinas Klimas, Elvyra Valerija Lapukienė, Audrius Misiūnas, Visvaldas Nekrašas, Irena Nekrašienė, Romas Remėza, Janutė Stancelienė, Judita Stankutė, Adomas Zamulskis
Ketvirtadienį posėdžiavę Savivaldybės tarybos nariai nulėmė Senamiesčio vidurinės mokyklos likimą – dauguma balsavo už tai, kad jau šių metų rugsėjį įstaigai nebebūtų leidžiama komplektuoti vienuoliktųjų klasių. O tai reiškia, jog kitų metų gegužę mokykla išleis paskutiniąją abiturientų laidą ir liks tik pagrindinė. Verdiktas priimtas, neatsižvelgiant nei į mokyklos bendruomenės, nei į visuomenės norus, nei į kovo 17-ąją priimtą įstatymą, leidžiantį vidurinėms gyvuoti iki 2015 metų. Taigi įstaigai kirsta negailestingai ir negrįžtamai. Ypač skaudu dešimtokams, o jiems šiandien – atestatų įteikimas.
Jau antrąjį kartą
Priminsime, jog klausimą dėl klasių komplektų skaičiaus rajono bendrojo lavinimo mokyklose (2011-2012 mokslo metams) taryba svarsto jau ne pirmąjį kartą. Jį nagrinėjo ir kovo pabaigoje posėdžiavę praėjusios kadencijos Savivaldybės tarybos nariai. Tada sprendimas, kuriame Senamiesčio vidurinė mokykla buvo numatyta be vienuoliktųjų klasių, nepriimtas. Mat dauguma tarybos narių balsavo prieš. Tuomet mokytojams, mokiniams ir jų tėvams suteikta viltis, kad bent keleriems metams į priekį mokykla bus vidurinė. Bet kovą sprendimas liko nepriimtas, o klasių komplektų skaičių mokyklose būtina patvirtinti. Tad taip jau išėjo, kad klausimas vėl grąžintas tarybai.
Bandė riboti skaičių
Ir kovo mėnesį, ir dabar į Savivaldybės tarybos posėdį rinkosi Senamiesčio vidurinės mokyklos bendruomenė. Žmonės piktinosi, kad klausimas svarstomas antrąkart ir kad neatsižvelgiama į tai, ką nusprendė senoji valdžia. „Jei tada taryba sprendimo projekto nepatvirtino, suprantame, jog dabar turėtų būti teikiamas pakoreguotas variantas. Tačiau, kaip žinome, teikiami du – vienas toks, koks buvo, kitas – su vienuoliktosiomis klasėmis. Kaip taip gali būti?“ – prieš posėdį piktinosi moksleivių tėvai.
Susirinkusiuosius piktino ir dar vienas dalykas. Mat Senamiesčio vidurinėje mokykloje buvo paskelbtas mero Albino Klimo nurodymas, kad į posėdį gali ateiti tik šeši mokyklos atstovai, o pasisakyti galės tik… trys. Posėdžio metu meras neneigė kalbėjęs su Senamiesčio mokyklos ir „Saulės“ gimnazijos vadovais ir siūlęs jiems atstovų skaičių. „Tarybos posėdžiai yra atviri, bet aš abiem stovykloms rekomendavau riboti atstovų skaičių – dėl tvarkos. Ir dabar tą patį siūlyčiau – tegu pasisako tik po tris“, – sakė A. Klimas.
Nemaža dalis tarybos narių tokiam mero sumanymui prieštaravo. Anot Mykolo Pronckaus, taryba neturi teisės riboti pasisakančiųjų skaičiaus. Jam pritarė ir Audrius Klišonis. Pasak pastarojo, žmonės į posėdį susirinko ne todėl, kad neturi kuo užsiimti, o norėdami išsakyti savo nuomonę – burnų užsiūti nevalia. Joną Varkalį labiausiai papiktino mero pasakymas, kad Senamiesčio mokykla ir „Saulės“ gimnazija yra priešingos stovyklos. Vis dėlto nutarta pasisakančiųjų skaičiaus neriboti. Vardan demokratijos. Nors, pavyzdžiui, Elvyrai Valerijai Lapukienei tokia demokratija, kai kalba visi, kas nori ir ką nori, esanti labiau panaši į demagogiją.
Treniota neatleis
Kaip ir anąkart, dabar pirmoji įstaigos interesų ginti stojo Senamiesčio vidurinės mokyklos tarybos pirmininkė Gina Drackienė. Ji sakė netikėjusi, kad teks dar sykį stoti prieš tarybą, nes kovą po posėdžio visi išėjo laimingi ir dėkingi tarybai, net neįtardami, kad po poros mėnesių viskas pasikeis. G. Drackienė tarybos narių prašė atsižvelgti ne tik į asmenines ar politines ambicijas, bet ir į įstaigos interesus. Juolab kad visuomenė ją labai palaiko – už vidurinės išlikimą surinkta 1 500 parašų!
Žodžio paprašė ir plungiškiams gerai žinomas Kazys Urniežius, prisistatęs kaip gatvės ir savo antroko sūnaus Treniotos atstovas. Akcentavęs, kad mokykloje dirba geri mokytojai, kad ji stovi patogiausioje vietoje, K. Urniežius savo kalbą baigė žodžiais: „Jei sunaikinsit mokyklą, užaugęs Treniota to jums neatleis“.
Už mokyklą pasisakiusi Biruta Stropuvienė tarybos narių klausė: „Kas jums darosi, ponai? Kodėl painiojate viešuosius ir privačius interesus? Juk gimnazija – Elvyros Valerijos Lapukienės lizdas, mero Albino Klimo žmona ten mokytojauja, todėl taryba ir palaiko tą mokyklą“.
Senamiesčio mokyklą palaikęs Saulius Žebrauskis išrinktųjų teiravosi: „Kodėl eikvojam tiek jėgų, kad sugriautume Senamiesčio vidurinę mokyklą? Gal geriau tas jėgas nukreipkim kita linkme – kad „Saulės“ gimnazija taptų patraukli, kad ir į ją vaikai veržtųsi?“
Apie Senamiesčio mokyklos ginklus
Nuo „Saulės“ gimnazijos pasisakiusi mokytoja Vidutė Radvilavičienė Senamiesčio vidurinei pirmiausia išsakė priekaištus dėl bandymo apeiti Švietimo įstatymą. Pretenzijos pareikštos ir dėl to, kad Senamiesčio vidurinė mokykla kaip ginklus naudoja žiniasklaidą, Seimo narį Vytautą Gapšį ir visuomenės palaikymą. Na, o žmonių manymas, kad vaikas turi pradėti mokslus ir baigti toje pačioje mokykloje, esąs sovietinė atgyvena. Tiesa, kuo ta atgyvena bloga, mokytoja neargumentavo. Be to, Senamiesčio mokykla esanti skirta tik prestižinių tėvų prestižiniams vaikams ir jos dominavimą esą laikas pabaigti. Tokia karinga mokytojos kalba palydėta neigiamomis susirinkusiųjų emocijomis.
Kriminalas
Klausimas nagrinėtas ilgiau nei dvi valandas. Pasisakymų buvo pačių įvairiausių, kol galų gale nutarta – balsuojam. Balsavimas – vardinis. Tiesa, balsuojant įvyko incidentas, kurį meras A. Klimas pavadino kriminalu: kai sąrašas atkeliavo iki socialdemokrato Juozo Šlepečio, už jį jau buvo pasirašyta. „Už mane jau pasirašyta. Ir tas, kas pasirašė, kaip suprantu, bandė atkartoti būtent mano parašą“, – sakė J. Šlepetis. Kas už jį pasirašė, nežinia, bet dauguma pamanė, kad savo autografą ne vietoje bus paraitęs J. Šlepečio bendravardis ir bendrapavardis „darbietis“.
Lemiamas mero balsas
Suskaičiavus visus „už“, paaiškėjo, kad iš 24 posėdyje dalyvavusių Savivaldybės tarybos narių 12 pasisakė už pirmąjį sprendimo variantą, t. y. kad Senamiesčio vidurinėje nebebūtų komplektuojamos 11 klasės. Už Senamiesčio vidurinei nepalankų sprendimą balsavo: Raimondas Doviltis, Vytautas Jonutis, Marijus Kaktys, A. Klimas, E. V. Lapukienė, Audrius Misiūnas, Visvaldas Nekrašas, Irena Nekrašienė, Romas Remėza, Janutė Stancelienė, Judita Stankutė, Adomas Zamulskis. Beje, kovo mėnesį I. ir V. Nekrašai už tokį sprendimą nebalsavo, jiedu palaikė Senamiesčio vidurinę, bet, atrodo, nuomonė greitai keičiasi. Už kitą variantą – kad Senamiesčio vidurinėje būtų komplektuojamos vienuoliktokų klasės, pasisakė tik keturi tarybos nariai: Robertas Endrikas, Mindaugas Jurčius, M. Pronckus ir „darbietis“ J. Šlepetis. Aštuoni tarybos nariai susilaikė – savo valios neišreiškė Aidas Kėsas, A. Klišonis, Albertas Krauleidis, Algirdas Pečiulis, Tomas Raudys, socialdemokratas J. Šlepetis, Gintautas Vaitkevičius ir J. Varkalys.
Kadangi už pirmąjį variantą pasisakė lygiai pusė posėdyje dalyvavusių tarybos narių, sprendimas galėjo likti ir nepriimtas. Tačiau tokiu atveju viską lemia mero balsas. Taigi jo balso „dėka“ mokykla bus reorganizuota į pagrindinę.
Kai sprendimas buvo priimtas, mokytojai ir mokinių tėvai pakilo iš salės, o išeidami gėdino tarybos narius, vadino juos Plungės pardavinėtojais, grasino teismais.
Moksleivių mitingas
Žinoma, netrukus žinia pasiekė ir pačią mokyklą bei mokinius. Tada jau į žygį pakilo Senamiesčio vidurinės mokyklos dešimtokai ir devintokai, kurie šioje situacijoje nukentėjo labiausiai. Susirinkę prie Savivaldybės pastato, mokiniai iš žvakučių išdėliojo žodį „Senamiestis“, laikė rankose plakatus ir laukė, kol kas nors iš valdžios vyrų išeis ir argumentuos tokį šiandieniniams dešimtokams drastišką sprendimą.
Laukti teko ilgai – vaikai susirinko prieš 14 valandą, o posėdis baigėsi tik 16.30 val. Dar posėdžiaujant moksleiviai, sustoję po posėdžių salės langais, skandavo: „Vidurinė“, „Kur jūsų sąžinė?“, „Senamiestis“. Dauguma tarybos narių iš pradžių sutriko ir nebežinojo, kaip toliau elgtis, paskui sekretorės buvo paprašyta… uždaryti langus.
Pasibaigus posėdžiui, dauguma tarybos narių prie moksleivių net nestabtelėjo – kas prasmuko pro būrį, kas nudūlino šoniniu išėjimu. Gal išties gėda buvo vaikams į akis pažiūrėti? Susirinkusiųjų nepabūgo tik R. Endrikas ir M. Jučius, kartu su pastaruoju buvo išėjęs ir Švietimo skyriaus vedėjas Rolandas Raibužis ir jo pavaduotoja Vitalija Pociutė. Tačiau, kad ir ką jie bekalbėjo, sprendimas jau buvo priimtas.
O dešimtokams, antradienį gausiantiems pagrindinio mokslo baigimo atestatus, teks savąją mokyklą palikti.