
Nežinia, ar apsidžiaugs, ar pasipiktins Žlibinų seniūnijos ūkininkai, sužinoję, kad vokiečių kompanija „Notes Energy“ jų teritorijoje, tarp Gaižupių ir Šašaičių, nori statyti apie 100 milijonų eurų vertinamą vėjo jėgainių parką. Šis sumanymas aptartas investuotojų ir Plungės rajono savivaldybės vadovų susitikime sausio 24 dieną.
Trečiadienį Savivaldybėje lankėsi Vokietijos kompanijos „Notes Energy“ delegacija, vadovaujama užsienio reikalų ir investicijų skyriaus viršininko Rico Kocho ir projektų vadovo Marco Stadlerio.
Svečius priėmė meras Audrius Klišonis, vicemeras Mindaugas Jurčius, Savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Bagužis, jo pavaduotojas Česlovas Kerpauskas, Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Žaneta Piepalienė, Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjo pavaduotojas Tomas Jocys ir kiti.
Savivaldybės ir kompanijos „Notes Energy“ dialogas dėl galimybės Plungės rajone statyti jėgainių parką prasidėjo senokai. Ši mintis kilo, nes naujajai aukštos įtampos elektros perdavimo linijai, kuri prieš keletą metų nutiesta nuo Klaipėdos iki Telšių ir driekiasi per mūsų savivaldybės teritoriją, trūksta apkrovimo. Tad ir nuspręsta, kad būtų gerai kažkur šalia tos linijos pastatyti vėjo jėgainių parką ir tiekti jai elektrą. Investuotojai šiam projektui pasirinko retai apgyvendintą Žlibinų seniūnijos teritoriją.
R. Kochas pirmiausia pristatė pačią kompaniją „Notes Energy“. Ji įkurta 2001 metais ir yra viena iš dešimties didžiausių atsinaujinančios elektros energijos gamintojų Vokietijoje. Įmonės buveinė – Potsdamo mieste, tačiau biurų yra ir kitur, daugiausia – Rytų Vokietijoje. „Mūsų projektai orientuoti į atsinaujinančią energiją, ekologiją ir ekonomiškumą“, – sakė svečias iš Vokietijos.
„Notes Energy“ yra pastačiusi apie 500 vėjo jėgainių, į kurias investavo apie 1,5 milijardo eurų. Projektai įgyvendinti ne tik Vokietijoje, bet ir Lenkijoje, Suomijoje, Prancūzijoje, Lotynų Amerikos šalyse ir kitur. „Kad ir kur dirbtume, visur stengiamės perkelti vokiškus standartus ir kokybę, – akcentavo R. Kochas. – Nors kitose šalyse ne tokie aukšti reikalavimai dėl turbulencijos, garso, šešėliavimo, faunos apsaugos, mes viską darome taip, lyg būtume Vokietijoje.“
M. Stadleris supažindino su Plungės rajone planuojamu įgyvendinti projektu. „Kol kas jis – tik ankstyvos planavimo stadijos. Esame pasirinkę teritoriją, numatę, ką joje norėtume statyti, tačiau daugiau nieko. Šis susitikimas – pirmasis mūsų žingsnis“, – teigė investuotojų atstovas.
Žlibinų seniūnijoje, tarp Gaižupių ir Šašaičių, norima pastatyti 11 vėjo jėgainių su moderniausiomis turbinomis. Jėgainių sparnuotės, kurių ilgis – 150 metrų, bus tvirtinamos prie turbinų, įrengtų 166 metrų aukštyje. Taigi bendras jėgainės aukštis bus 241 metras. „Prieš imdamiesi statybų, turime išnagrinėti visus vietovės faktorius, apie metus tirti vėjo kryptį. Taigi mūsų planavimas yra labai ilgas ir sudėtingas, o statybos – labai greitos“, – pasakojo M. Stadleris. Investuotojų nuomone, dabar pradėjus planavimą, jėgainių parko atidarymą būtų galima numatyti kokiems 2022–2023 metams. Didžiausia problema, su kuria jėgainių statytojai susiduria visose šalyse, – prisijungimas prie bendrų tinklų.
Meras A. Klišonis minėjo, kad vokiečių sumanymas investuoti Plungės rajone Savivaldybę domina. Juolab kad statyboms numatytoji teritorija – mažai apgyvendinta. Be to, esą puiku, kad Lietuvoje bus diegiami vokiški standartai. „Jei projektas bus suderintas su bendruomene, jei atitiks aplinkosaugos reikalavimus, manau, kliūčių jam įgyvendinti neturėtų kilti“, – kalbėjo Savivaldybės vadovas.
Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Č. Kerpauskas domėjosi, ar jau bendrauta su bendruomene, su sklypų savininkais. R. Kochas jam atsakė: „Lietuvoje eisime tuo pačiu keliu, kokiu einame ir kitose šalyse. Pirmiausia išsirenkame tinkamiausią vietovę, o paskui jau tariamės su savininkais, bendruomene. Jei jie nepritartų, projekto atsisakytume. Bet paprastai susitariame, nes žmonėms už viską atlyginama.“
Plungiškius domino ir tai, kokią įtaką jėgainės turės medžiojamiems gyvūnams, kokiu atstumu nuo objekto jie išsilaksto. Anot „Notes Energy“ atstovų, yra atlikta studija, kuri įrodo, kad jėgainės jokios įtakos laukinių gyvūnų gyvenimui neturi. Vokietijos medžiotojai, kurių medžioklės plotuose jėgainės „išdygo“, esantys sužavėti, nes žvėrių netgi padaugėjo. „Medžiotojams jokių problemų nekils. Bėdų bus tik jei sušaudysite bokštą“, – juokavo R. Kochas.
Taigi pirmasis susitikimas su galimais investuotojais įvyko. Jei projekto eiga bus sėkminga, Savivaldybė savo biudžetą papildys nekilnojamojo turto mokesčiu, o sklypų savininkai gali tikėtis jų kišenę papildysiančių nuomos sutarčių su vokiečių įmone.