Kovo 16-ąją Plungės kultūros centre šurmuliavo rajono tautodailininkai. Jau daugiau nei dešimtmetį ši įstaiga organizuoja renginį „Žemaitiškų tradicijų terpėje“. Liaudies menininkai ir ketinantieji jais tapti visuomenei parodo sukurtus darbus – kiekvieną pavasarį organizuojama ataskaitinė paroda.
Renginio tikslas – puoselėti ir populiarinti žemaičių tautodailės tradicijas.
Tądien į parodos atidarymą susirinkusius kūrinių autorius ir liaudies meno gerbėjus pirmoji pasveikino Plungės kultūros centro tautodailininkų kuratorė Zafira Leilionienė. „Mes, liaudies menininkai, gyvename nuo pavasario iki pavasario, nuo vienos ataskaitinės parodos iki kitos“, – kalbėjo ji.
Suprantama, kad per metus būna ir džiugių akimirkų, ir skaudžių netekčių. „Šiemet sausio 28-ąją eidama 90-uosius metus mirė medžio drožėja Regina Jonušienė, – priminė Z. Leilionienė. – Mums labai trūks Reginos ir jos darbų. Ji ypač puoselėjo žemaitiškas tradicijas.“
Tylos minute pagerbus R. Jonušienės atminimą, kuratorė papasakojo, kad darni ir kūrybinga Plungės tautodailininkų organizacija vienija 71 Lietuvos tautodailininkų sąjungos narį. Jų gretose visada būdavo ir yra išskirtinių menininkų, kuriais didžiuojasi ne tik Plungės kraštas, bet ir visa šalis. O kovo 16-ąją parodai savo darbus pristatė 49 autoriai. Tiesa, ne visi jie yra tautodailininkai. Keturiasdešimt priklauso sąjungai, devyni kūrinius visuomenei pateikė ir neturėdami šio vardo.
Parodoje eksponuojami 182 įvairia technika atlikti darbai. Čia puikiai dera tapyba, keramika, medžio skulptūra, pinti gaminiai, įvairiausi rankdarbiai ir kalvystės darbai. „Čia – liaudies menas, ir ilgų iškalbų nereikia, juo reikia mėgautis, grožėtis“, – paragino Z. Leilionienė.
Pasveikinti liaudies menininkų atėjo Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Česlovas Kerpauskas. Jis pasidžiaugė, kad tarp tautodailininkų išvydo pažįstamų, buvusių klasės draugų veidų, ir neslėpė, kad pamatęs kai kurių autorių darbus liko nustebintas. Palinkėjęs kūrėjams neišsenkančių idėjų, Z. Leilionienei perdavė simbolinę dovaną.
Surengta paroda nuoširdžiai džiaugėsi ir Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis. „Čia daug meilės, šilumos, kūrybiškumo. Jūs esate nuostabūs žmonės, darantys Plungę gražesnę“, – pabrėžė jis. R. Matulis ragino susirinkusiuosius ataskaitinę parodą suprasti ne kaip atsiskaitymą už nuveiktus darbus, bet kaip dieną, kai galima susirinkti draugėn, pabūti kartu, pasidžiaugti savo ir kitų kūryba.
Kaip ir buvo minėta, šiais metais kultūros centre puikuojasi ir devynių dar tautodailininkais netapusių autorių kūriniai. Tad po rožės žiedą Z. Leilionienė įteikė Kęstučiui Liudvikui Kudžmai, Erikai Smulkienei, Kęstučiui Rapalavičiui, Kazytei Katkienei, Marytei Katkienei, Arvydui Černauskui, Henrikui Bertašiui, Vytautui Blinstrubiui ir neseniai anapilin iškeliavusios R. Jonušienės dukrai Ritai Jonušaitei-Kalpokienei.
Gėlėmis buvo pagerbtas ir vyriausias tautodailininkas Justinas Jonušas, gimtadienį švenčiantis medžio meistras Antanas Kaveckas, tautodailininke tapusi pynėja Jurgita Balvočienė.
Z. Leilionienė priminė, jog liaudies menininkų darbai puošia ne tik kultūros centro parodų salę, bet eksponuojami ir kitur.
Audėjo Rimanto Baginsko kūriniais gali pasigrožėti Šateikių seniūnijos gyventojai. Tapytojos Onos Lidijos Kazlauskienės paveikslai eksponuojami Babrungo seniūnijoje. Prieš keletą dienų Plungės viešojoje bibliotekoje-laikrodinėje atidaryta keramikės Vaidos Dapkutės darbų paroda. Savo darbus Aleksandrave eksponuoja Vladė Mišeikienė.
„Tobulėkite, aukite, siekite aukštumų“, – pirmą kartą ataskaitinėje parodoje dalyvaujantiesiems ir tautodailininke tapusiai J. Balvočienei linkėjo medžio drožėjas Liudas Ruginis.
Po oficialios atidarymo dalies menininkai neskubėjo skirstytis, susirinkę draugėn prie puodelio arbatos dar ilgai aptarinėjo eksponuojamus darbus, džiaugėsi naujokų kūriniais, dalijosi praėjusių metų įspūdžiais.
Paroda veiks iki balandžio 20 dienos.