Baigiamos įgyvendinti Platelių ežero gamtotvarkos plano priemonės

Parašė: Marija JANKAUSKIENĖ Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus ekologė 2020-01-07

„gamtotvarka“ bent jau mums, dirbantiems saugomų teritorijų sistemoje, tapo įprastas. Dalį gamtotvarkos darbų, finansuojamų iš Europos Bendrijos struktūrinių fondų lėšų, organizuoja Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Pagal 2016 m. gruodžio 16 d. aplinkos ministro įsakymu patvirtintą Platelių ežero gamtotvarkos planą dvejus metus iš eilės buvo tvarkoma Laumalenkų kraštovaizdžio draustinyje Auksalės pusiasalyje Piktežerio apyežeryje esanti 13 ha ploto pelkė išpjauti krūmai ir menkaverčiai medžiai, du kartus nušienauti nendrynai ir kita žolinė augmenija, pašalinta susidariusi biomasė.
Ši pelkė yra Europos Bendrijos saugoma pelkių buveinė – 7140 Tarpinės pelkės ir liūnai. Joje daug saugomų rūšių: dėmėtoji ir siauralapė gegūnės, šiurkštusis grybliežuvis, mažoji kūdrinė ir smailiasnukė varlės, šarvuotoji skėtė. Medžioja sketsakaliai, nendrinės, o kartais ir pievinės lingės.
Dvejus metus paeiliui nušienauta 7,2 ha tankiausių nendrynų, ištraukta į krantą biomasė išgabenta. Iškirsti juodalksniai, baltalksniai ir kiti menkaverčiai krūmai bei medžiai iš ežero pakrančių apsaugos juostos valstybinių miškų žemėje, 11,5 ha plote. Šią žiemą tuose pačiuose plotuose jau kertamos medžių ir krūmų atžalos.
Skatiname ir privačių miškų savininkus, vadovaujantis Platelių ežero gamtotvarkos planu, susiderinus su leidimus kirtimams išduodančiomis institucijomis, šalinti menkaverčius medžius ir krūmus iš ežero pakrančių apsaugos juostos.
Antroji Platelių ežero gamtotvarkos dalis buvo įgyvendinta 2019 metais pagal Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos ir UAB „Šviesos krateris“ 2019 m. liepos 22 d. pasirašytą sutartį „Nesudėtingų statinių (inkilų, plaustų, informacinių stendų ir lentelių) įrengimas Platelių kraštovaizdžio draustinyje“. Mums teko parengti specifikacijas inkilų, plaustų bei stendų ir informacinių lentelių Pilies saloje gamybai, plaustų vandens paukščiams perėti konstrukcinius brėžinius, informaciją bei nuotraukas keturiems informaciniams stendams apie Platelių ežero gamtines vertybes bei jų apsaugą bei aštuonioms informacinėms lentelėms pažintinei trasai Pilies saloje.
Šiuo metu visos gamtotvarkos priemonės jau įgyvendintos. Ant tvirtų metalinių strypų, atokiai nuo medžių, kad negalėtų įlipti kiaunės ar kanadinės audinės, įkelta 10 didelių inkilų didiesiems dančiasnapiams. Minėtuosiuose inkiluose mielai peri klykuolės antys, naminės pelėdos. Prie jachtklubo, šalia dviračių tako ties šiaurine valčių įleidimo vieta, ties pliažu prie poilsio namų „Linelis“ bei Paplatelės pliaže pastatyti nauji informaciniai stendai. Turistų lankomoje Pilies saloje nuo natūraliai susiformavusio tako pašalinti užvirtę medžiai. Ant šalia augančių medžių pakabintos informacinės lentelės apie saloje esančias gamtines vertybes. Įdomiausia pirmą kartą pas mus pagaminta priemonė – plaustai žuvėdroms ir kitiems vandens paukščiams, kurie mėgsta perėti ant pliko smėlio ar žvyro. Šie specialūs plūdurai pavasarį bus pritvirtinti nuošalesnėse ežero vietose, ir labai prašysime lankytojų nesiartinti prie jų, netrikdyti besikuriančių retų paukščių.
Prie biologinės įvairovės išsaugojimo, gamtotvarkos galime prisidėti kiekvienas nušienaudamas kad ir nedidelį plotelį natūralios pievutės, pelkutės, palikdamas nešienautos vejos lopinėlį savo sodyboje. Čia sudūgs įvairūs vabzdžiai, plasnos įvairiaspalviai drugeliai, sužydės laukiniai augalai, ir visa tai džiugins Jūsų širdį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

  1. KNŠ parašė:

    o šikinikai yra įrengti , ar vėl reiks bėgti už kelmo

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos: pas tėvus su… vainiku? (0)

Velykos… Gražiausia pavasario šventė. Taip buvo visada. Na, bent jau iki 2020-ųjų pavasario, kai į Lietuvą […]

2021-03-12
Mums 27-eri (0)
2021-01-07
Ačiū (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pastaruoju metu vis plačiau agituojama skiepytis nuo koronaviruso. Koks jūsų požiūris į vakcinaciją?

Loading ... Loading ...
Archyvas

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,