Šiandien, penktadieni, Savivaldybes taryba svarsto siulyma nuo kitu metu sausio 1 dienos bendrojo lavinimo mokyklu moksleiviu maitinima atiduoti i vienas rankas. Tiksliau – skelbti konkursa ir pasirinkti tiekeja, kuris centralizuotai rupintusi visu rajono mokinuku maitinimu. Ar šis sumanymas geras? Ir kuo bloga dabartine sistema, kai tuo rupinasi pacios mokyklos? Juolab kad karti patirtis byloja, jog rajonuose, kuriuose tokia praktika jau taikoma, visokiu „liapsusu“ buta.
Šiuo metu mokiniu maitinimu rupinasi pacios mokymo istaigos. Kone visos miesto mokyklos turi savo valgyklas, o i kaimus, kuriuose maistas negaminamas, pietus vežami iš miesto. Ši vaiku maitinimo sistema – nusistovejusi ir, atrodo, visiems priimtina. Nepaisant to, jau po keliu menesiu ja ruošiamasi keisti i centralizuota. Tai reiškia, jog visiems rajono mokiniams maitinti bus parinkta viena imone. Plungeje tai butu naujiena, taciau kiti rajonai tokia praktika jau taiko. Tenka konstatuoti, kad ne visi ja džiaugiasi.
Plunges rajone sumanymo centralizuotai maitinti vaikus imamasi labai entuziastingai, netgi – azartiškai. Idomu tik, kodel nuolat akcentuojami tos naujoves privalumai, o apie blogybes nekalbama. Tarsi ju ir nebutu, bet… blogybiu tikrai yra.
Kuo bloga esama mokiniu maitinimo tvarka? Plunges „Ryto“ pagrindines mokyklos direktorius Stanislovas Ivanauskas sako dideliu dabartines sistemos trukumu neižvelgias. „Didžiausias privalumas dabar – kad valgykla pavaldi direktoriui. Mat, jei vaikai ar tevai kažkuo nepatenkinti, skundžiasi mokyklos vadovui. Aš einu pas valgyklos vedeja ir, nieko nelaukdami, problema sprendžiame. Tuomet, kai valgykloje šeimininkaus kažkokia imone, direktoriaus nurodymu niekas nebeklausys. Vadinasi, ir nesusipratimus spresti bus kur kas sudetingiau“, – pasakojo S. Ivanauskas.
Ar, ivedus centralizuota maitinima, bus geriau? „Nežinia, – sako direktorius. – Išties mokykla turi rupintis vaiku ugdymu, o ne maitinimu. Taigi ši funkcija atkristu. Taciau ar nusamdyta imone vaikus maitins geriau nei musiškes virejos, neaišku. Belieka tiketis, kad bent jau blogiau nebus.“
Kaip jau minejome, Savivaldybeje minetoji naujove vertinama teigiamai ir tik teigiamai. Už centralizuota mokiniu maitinima, kuri entuziastingai palaiko ir pati mere Elvyra Valerija Lapukiene, agituota ne viename susirinkime, posedyje. Beliko tik, kad ji šiandien palaimintu Savivaldybes taryba. Tuomet bus skelbiamas konkursas ir renkamas operatorius – imone, apsiimsianti pamaitinti visus rajono mokinius. O ju daug – 6 950.
Valdžios vyrai ir moterys naujojoje sistemoje ižvelgia daug gero: nebereikes remontuoti valgyklu, pirkti maisto gamybos irangos, rupintis produktais, moketi atlyginimu valgyklu darbuotojoms ir t. t. Visi šie rupesciai esa atiteks konkursa laimesianciai imonei.
„Mes turime dvi išeitis. Pirmoji – maitinti vaikus centralizuotai, antroji – palikti senaja sistema. Taciau ji Savivaldybei taptu didžiule našta, nes daugelis musu valgyklu nebeatitinka Valstybines maisto ir veterinarijos tarnybos bei Visuomenes sveikatos centro keliamu reikalavimu, apie 80 procentu valgyklu reikia remontuoti, keisti sena iranga ir t. t. Mums priimtinesne pirmoji išeitis. Be to, tikimes, jog centralizuotas maitinimas Savivaldybei atsieis pigiau“, – pasakojo Švietimo, kulturos ir sporto skyriaus vedejas Rolandas Raibužis.
Beje, dar vasaros pabaigoje, kai mokyklos ruošesi naujiems mokslo metams ir svarste, kaip suspeti pamaitinti visus pradinukus, apie prasta valgyklu bukle nebuvo kalbama. Tuomet tvirtinta: valgyklos sutvarkytos ir naujiems mokslo metams bei gerokai intensyvesniam darbui pasiruošusios. Negi per pora menesiu ju bukle spejo suprasteti iki neimanomos?
Vis delto, jei taryba pritars, netrukus bus skelbiamas supaprastintas atviras konkursas maitinimo imonei, kuri ivardijama kaip tiekejas, parinkti. Jame dalyvauti gales tik minimalius kvalifikacinius reikalavimus atitinkantys tiekejai. Beje, tie reikalavimai ne tokie jau ir minimalus. Pavyzdžiui, metine apyvarta – 4 milijonai litu, paslaugos kokybe užtikrinantis tarptautinis ISO sertifikatas, civilines atsakomybes draudimas ir t. t. Ar Plungeje tokiu imoniu yra? Panašu, jog ne. O ir visoje Lietuvoje ju galetu buti tik kelios. Taigi reikalavimai „subalansuoti“ stambioms imonems, nors tokias paslaugas puikiai galetu teikti ir vietos bendrove. Deja, ju interesai paminami, nors šiais ekonomiškai sudetingais laikais, atrodo, turetume rupintis savu verslininku išlikimu.
Lietuvoje yra rajonu, kuriuose mokiniai centralizuotai maitinami jau ne vienerius metus. Pasidomejus esama padetimi, paaiškejo, jog del vietos po saule – mokiniu, darželinuku, globos istaigu aukletiniu, ligoniniu pacientu maitinimo – ietis vis suremia dvi imones – sostines UAB „Smulkus urmas“ bei kretingiške viešoji istaiga „Kretingos maistas“. Panašu, kad tarp šiu imoniu užvirusi gana arši konkurencine kova, kuri Ukmergeje net teisma pasieke.
Panašu, jog „Smulkus urmas“ bei „Kretingos maistas“ gali pretenduoti ir i plungiškiu vaiku maitinima – mat jos beveik atitinka keliamus reikalavimus. Taciau ar tokioms imonems noretume patiketi savo vaiku maitinima, o kartu – ir sveikata? Vargu… Mat faktai byloja štai ka: prieš kuri laika Vilniaus greitosios pagalbos ligonineje, kurioje maitinimo paslaugas teike UAB „Smulkus urmas“, 16 pacientu susirgo infekcine žarnyno liga (pagal ELTA pranešima); 2007 metu rugseji, patikrinus Ukmerges lopšelius-darželius, kuriuose maitinimo paslaugas teike ta pati bendrove, nustatyta: truksta šaldymo irangos pieno produktams laikyti, netvarkingos elektrines virykles, truksta valymo-dezinfekavimo priemoniu, truksta švaros ir tvarkos indu plovimo patalpose, naudojamos apdužusios lekštes (iš Ukmerges savivaldybes interneto svetaines); ši rudeni Ukmerges rajono Pabaisko pagrindineje ir Želvos vidurineje mokyklose, kuriose maitinima organizuoja „Kretingos maistas“, nustatyti patalpu, irangos ir teikiamu maitinimo paslaugu pažeidimai, galintys tureti itakos vaiku maitinimo saugai (pagal „Valstiecio laikrašti“); šiu metu spali nuo maisto, kuri tieke UAB „Smulkus urmas“, susirgo keliu Vilniaus lopšeliu-darželiu vaikai (pagal DELFI). Prieš kuri laika „Telšiu žinios“ raše, jog del istaigos „Kretingos maistas“, kuri maitina Telšiu lopšeliu-darželiu aukletinius, vis netyla skundai, o i tevu susirinkimus pasiaiškinti kvieciami „Kretingos maisto“ vadovai niekada nepasirodo.
Nors ir tvirtinama, kad atsiliekame, kad turime vytis kitus rajonus, kuriuose praktikuojamas centralizuotas maitinimas, prieš priimant sprendima, reiketu gerai pagalvoti – ar kaimynu patirtis tikrai gera, ar i ja butina lygiuotis? O gal svarbiausia, kad nenukentetu musu vaikai.