Mokinių tėvai – prieš testavimą

Parašė: Daiva GERIKIENĖ 2021-03-24

Plungėje kyla protesto banga: tėvai, nesutikdami, kad į kontaktinį ugdymą grįžti norintys pradinukai privalo testuotis, vietos valdžią kaltina savivaliavimu. Keliamas klausimas: nuo kada Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas yra aukščiau už Vyriausybės nutarimą? Mat nurodymas, jog pradinių klasių mokiniai į mokyklą gali grįžti tik po privalomo testavimosi, duotas ne Vyriausybės, o Savivaldybės. Vyriausybė šiuo klausimu švelnesnė – ji testavimąsi tik rekomenduoja. Protestuodami prieš tokią tvarką, dalis tėvų ėmėsi iniciatyvos įrodyti, kad vietinė valdžia peržengė savo kompetencijos ribas ir plungiškius pradinukus diskriminuoja kitų šalies vaikų atžvilgiu. Nes nesuteikia galimybės į mokyklas grįžti be privalomo testo kaupinių metodu. Tėvai savo nepasitenkinimą išsako ir feisbuke specialiai tam sukurtoje grupėje, ir skambindami į laikraščio redakciją.
Privalės testuotis
Apie tai, kada ir kokiu būdu Plungės rajono savivaldybės pradinukams atsivers mokyklų durys, rašėme praėjusio numerio straipsnyje „Vyriausybė leido grįžti į mokyklą, Savivaldybė – kelia sąlygas“.
Priminsime, jog praėjusį trečiadienį Vyriausybė priėmė nutarimą: savivaldybėse, kuriose sergamumo koronaviruso infekcija rodiklis per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų nesiekia 200 atvejų, visi pradinukai gali grįžti į kontaktinį ugdymą. Be papildomo testavimo. Tačiau vietinė valdžia nutarė kitaip: vykdyti turimą planą, kai į kontaktinį mokymąsi pirmiausia grįžta tik dvi rajono švietimo įstaigos – Plungės Senamiesčio mokykla ir Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazija, t. y. tos įstaigos, kurių dalies mokinių šeimos sutiko atlikti testavimą kaupinių metodu. O nuo kovo 29 dienos grįžti galės ir kiti pradinukai, tačiau su sąlyga – privalomas vaiko (jau be jo šeimos ūkio) periodinis testavimas.
Vyriausybės nutarimas, be jokios abejonės, sukėlė tėvams džiaugsmą – juk Plungės rajono savivaldybė patenka tarp tų 45-ių, kuriose švelninamos karantino sąlygos ir pradinukai gali grįžti į kontaktinį ugdymą. Tačiau, kaip minėjome, ši žinia netruko apkarsti: Savivaldybė paskelbė kitą pranešimą: į mokyklą – tik atlikus testą. Taip nurodyta Savivaldybės administracijos direktoriaus Mindaugo Kauno pasirašytame įsakyme. Jame, beje, teigiama, kad testuotis turės ir į konsultacijas su pedagogais grįžtantys dvyliktokai, neformaliojo ugdymo dalyviai.
Tėvų sukilimas


Vietos valdžios sprendimas dėl privalomo testavimo sukėlė tėvų nepasitenkinimą. Žmonėms pikta ne tik dėl to, jog būtina testuoti vaikus, bet ir dėl to, jog Savivaldybė savo sprendimu galimai pažeidė ir Vyriausybės priimtus teisės aktus, ir plungiškių teises – juk kitose savivaldybėse pradinukai grįžta be jokių testavimų!
„Nuo kada ministerijos ir ministro įsakymai tampa žemesni už Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus?“, „Ar Plungė – valstybė valstybėje?“, „Nesuprantama, kokiu pagrindu Plungės rajono savivaldybės administracija to paties rajono mokykloms taiko skirtingus mokinių grąžinimo būdus?“, „Ar Plungės rajono savivaldybės administracija elgiasi teisėtai ir nepažeidžia pagrindinių žmogaus teisių bei laisvių?“ – šie ir panašūs klausimai pasklido tarp tėvų. Jie buvo užduodami ir Savivaldybės vadovams.
Kaip minėjome, feisbuke specialiai tam yra sukurta grupė „Plungės vieningi tėvai“, į kurią įsitraukė kone aštuoni šimtai tėvelių. Joje plungiškiai diskutuoja, konsultuojasi su teisininkais, tariasi dėl kreipimosi į Sveikatos apsaugos, Švietimo, mokslo ir sporto, Teisingumo ministerijas, kai kuriuos Seimo narius, kitas institucijas.
Nepopuliarumas dėl saugumo?
Į plungiškių žeriamas pastabas sureagavo ir Savivaldybės vadovai. Pirmasis savo feisbuko paskyroje pasisakė Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas: „Nusvyra rankos… Įdėto darbo ir ištampytų nervų bandant „ant greitųjų“ įgyvendinti Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymus neišmatuosi, bet ne dėl to pikta: tiek to, metus jau gyvename ir dirbame su COVID-19, greiti sprendimai ir poreikis persiorientuoti ne dienų, ne valandų, o minučių intervalu tapo įprastas. Bet kur dingo saugumas??? Gerus du mėnesius gyvename su labai abejotinais judėjimo ribojimais dėl saugumo, o štai į mokyklas (kur, tarp kitko, bene dažniausiai kyla protrūkių) prašom – drąsiai! Taigi pasitarę su Savivaldybės vadovais, mokyklų vadovais, gydytojais nusprendėme, kad Plungės rajone profilaktinis mokinių ir mokytojų (!) testavimas vadinamuoju kaupinių metodu bus privalomas norint grįžti į mokyklas.“ Tarp jo išvardytų argumentų, kodėl būtinas testavimas: mokyklose dažnai kyla židinių (tikėtina, kad būtent mokykloje prasidėjo didysis spalio mėnesio bumas, ilgam uždaręs visą Plungę); Telšių regione jau užfiksuoti pirmieji britiškosios COVID-19 atmainos atvejai; testavimas padidina saugumą keletą kartų, tai padėtų išvengti galimybės vėl grįžti į tokią situaciją, kai reikia uždaryti verslus, įstaigas, mokyklas.
M. Česnauskas paragino tėvus atkreipti dėmesį į tai, jog ministerija sveikina pasirinkimą vaikus į mokyklas grąžinti saugiai ir rodys mus kaip teigiamą pavyzdį, tačiau patys reikalavę galų gale atsitraukia, nes, matyt, sprendimas būtų labai nepopuliarus. „Tai nieko, mes, savivalda, pabūsime nepopuliarūs dėl saugumo“, – teigė administracijos direktoriaus pavaduotojas.
Meras prisiima atsakomybę

Analogišką poziciją per savo feisbuko paskyrą išsakė ir meras Audrius Klišonis: „Trečiadienį Vyriausybės priimtas nutarimas buvo patikslintas. Jis leidžia savivaldybių administracijų vadovybėms pačioms priimti sprendimus. Sprendimą, kurį dėl ugdymo organizavimo mūsų mokyklose nuo kovo 22 dienos pasirašė Savivaldybės administracijos direktorius, yra teisėtas ir teisingas. Kaip meras aš prisiimu atsakomybę, kad šis nutarimas yra reikalingas, aš jį palaikau. Tai – jūsų vaikų labui. Joks Vyriausybės įsakymas nepanaikino viruso, jis dar cirkuliuoja tarp mūsų.“
Pirmadienį kalbintas Savivaldybės administracijos direktorius M. Kaunas pabrėžė, jog Savivaldybės sprendimas atstovauja daugumos tėvų pozicijai: nepaisant kilusio nepasitenkinimo didžioji dalis tėvų pageidauja, kad jų pradinukai vaikai į mokyklą grįžtų saugiai, ir dėl testavimo sutinka.
Pasirašytąjį įsakymą M. Kaunas vertina teigiamai ir nemano, kad jis teisiškai neteisingas – Savivaldybė sprendimus priėmė vadovaudamasi dviem Vyriausybės nutarimais: vienas įpareigojo pradėti bandomąjį pradinukų grįžimo į kontaktinį mokymą projektą, kitas – dėl visų rajono pradinukų grąžinimo. „Ar jis teisingas žmonių akimis, čia kitas klausimas, nes visi turi skirtingą nuomonę“, – mano M. Kaunas.
„Mano žiniomis, kitą savaitę Alsėdžiuose į kontaktinį mokymą grįžta visi pradinukai. Kitose mokyklose, kiek žinau, norinčiųjų grįžti taip pat nemažai, nedaug trūksta iki tų reikalingų dviejų trečdalių, kai klasė gali grįžti iš nuotolinio mokymo“, – kalbėjo direktorius.
Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis informavo, kad, preliminariais duomenimis, nuo kito pirmadienio į mokyklą grįš dar apie 10 pradinių klasių. Tiesa, dar ne visos mokyklos pateikė tėvų poziciją, ji paaiškės šią savaitę.
Nuo vakar, kaip žinome, į kontaktinį ugdymą grįžo 3 klasės Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazijos pradinukų ir 7 klasės Plungės Senamiesčio mokyklos pradinukų. Pastarojoje atliekant testavimą kaupinių metodu (su šeimos ūkiais), viename kaupinyje nustatytas teigiamas rezultatas. „Virusas nustatytas ne mokinių, o vieno darbuotojo šeimos ūkyje. Todėl, kaip ir planuota, visi vaikai grįžta mokytis, o PRG testas privalomas asmenims, kuriems nustatytas teigiamas kaupinių testo atsakymas“, – aiškino vedėjas.
Kaip Savivaldybės sprendimą dėl privalomo pradinukų testavimo prieš grįžtant į kontaktinį ugdymą vertina Sveikatos ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos – kitame „Plungės“ numeryje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

  1. Maryte parašė:

    Na ka galiu pasakyti, trecios bangos data jau kaip ir suplanuota t.y. geguzes 5. O db pagalvokim kam visa tai naudinga Plunges valdzioje? Ogi musu grazuoliams medikams, kurie sedi ten. O is kur gauti teigiamu testu,kai niekas nesidaro ju? Priverstinai is vaiku! Taigi kas ten neset kaukes labai apsirikot, pinigu reikejo nuvesti, nes be teigiamu koronos testu, negaus premiju jie.

  2. Edis parašė:

    O kur zmogaus teisiu gynejas Raskevicius ?aaa vaikai nera homoseksualus tai vadinasi ju ir ginti nereikia, nebent vaikai sugalvos pasikeisti lyti vot cia tai Europine vertybe ne rusiska.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos: pas tėvus su… vainiku? (0)

Velykos… Gražiausia pavasario šventė. Taip buvo visada. Na, bent jau iki 2020-ųjų pavasario, kai į Lietuvą […]

2021-03-12
Mums 27-eri (0)
2021-01-07
Ačiū (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pastaruoju metu vis plačiau agituojama skiepytis nuo koronaviruso. Koks jūsų požiūris į vakcinaciją?

Loading ... Loading ...
Archyvas

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,