Savaitgalį feisbuke pasirodė nuotraukos, kuriose matyti, kaip paauglys Rietave muša kitą, taip pat nepilnametį, jaunuolį. Smurto atvejį paviešinęs asmuo paauglių veidų nepridengė, siekdamas, kad tėvai atpažintų savo vaikus ir imtųsi problemos sprendimo. Į įrašą sureagavo daugybė žmonių, abu – ir skriaudikas, ir auka – buvo atpažinti. Pasipylė komentarai. Dauguma komentatorių patarinėjo, kaip sustabdyti smurtautoją, kiti tikino žinantys, kad ir nuskriaustasis nėra šventas – mokykloje nuolat kabinėjasi ir tyčiojasi iš kitų.
Vieni mokė, kaip „sutvarkyti“ mušeiką, kiti svarstė, kuris kaltesnis
Kitą dieną, kaip ir buvo galima tikėtis, nuotraukos ir įrašas iš socialinių tinklų buvo pašalinti, tačiau faktas lieka faktu – patyčių problema tarp paauglių itin aktuali.
Smurto atvejis užfiksuotas Rietavo mieste prie vaikų žaidimo aikštelės. Po paviešinta medžiaga asmuo rašė: „Gal kas atpažins savo vaikus. Su balta „maike“ vaikinas užpuolė jam iš priekio einantį vaikiną su pilka „maike“. Pradėjo jį daužyti, spardyti, paguldė ant žemės. Vaikinas, kurį sumušė, nieko jam nepadarė, tiesiog ėjo keliu. Baisu, kas darosi. Vaikino su balta „maike“ draugų kompanija buvo šalia ir nieko nedarė, tik juokėsi. Pamatęs, kad fotografuoju ir šaukiu, nustojo daužyti ir pabėgo.“
Iš tolesnio įrašo aiškėja, kad nuotraukų autorius yra bendravęs su nuskriaustojo jaunuolio mama: „Saugokit savo vaikus, kreipkitės visur. Nukentėjusio vaikino mama pasakojo, kad nieko niekas nepadaro – skriaudikas visus užpuldinėja, daužo. Nukentėjęs vaikinas pasakojo, kad net į mokyklą bijo eiti, nes ir ten užpuldinėja. Rietavas, darykit ką nors! Nuolat visur vyksta patyčios, paauglių muštynės, užpuolimai!“
Kol vieni komentatoriai mokė, kaip reikėtų auklėti mušeiką, kiti įžvelgė, kad būtent jo marškinėliai yra suplėšyti. Svarstyta, kad incidentas prasidėjo anksčiau ir neaišku, kurio iš vaikinų iniciatyva.
„Berniukai vienas kitam nepatinka“
Bendrojo ugdymo įstaigos skelbiasi su patyčiomis kovojančios įvairiausiomis priemonėmis ir metodais, bet patyčių kultūra klesti net geriausiose mokyklose. Ir, kaip pastebima, jų mastas vis didėja.
Paskambinome Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos vadovei Almai Lengvenienei ir pasidomėjome, kaip mokyklos bendruomenė sureagavo į šį smurtinį įvykį: ar buvo bendrauta su abiem istorijos dalyviais, ar pasiūlyta paaugliams kokia nors pagalba? Galbūt atvejis aptartas mokytojų kolektyve ar klasėse su mokiniais?
Direktorė patvirtino, kad abu nepilnamečiai mokosi Rietavo gimnazijoje, yra bendraklasiai. „Vienas kitam šitie berniukai nepatinka ir sunkiai valdo emocijas. Mokykloje nuo atviro konflikto kažkaip susilaiko, o išsilieja už jos teritorijos ribų, kaip būta ir šį kartą. Įvykis užfiksuotas viešojoje erdvėje, gimnazija jokių skundų ir pretenzijų nė iš vienos pusės nesulaukė, tad aplinkybes tikslinasi Rietavo policijos komisariato pareigūnai ir vaiko teisių tarnyba“, – komentavo situaciją A. Lengvenienė.
Gimnazijos vadovė pasakojo, kad po šio smurto protrūkio patyčių tema kalbėjo su klasės, kurioje mokosi berniukai, mokiniais, individualias konsultacijas teikė psichologė. Planuojama išsikviesti smurtavusio berniuko tėtį, su kito berniuko mama mokykla bendrauja dažnai, tačiau šį kartą su ja nesusisiekta, nes ji, kaip manoma, bendrauja su policija.
„Kaip visose mokyklose, taip ir mūsų gimnazijoje, patyčios egzistuoja. Jos ypač jaučiamos rugsėjį, kol visi apsipranta po vasaros atostogų, kol kiekvienas suranda savo vietą mokykloje. Esame visuomenės atspindys – gimnazijoje, kaip ir kitose bendruomenėse, visada atsiranda siekiančių dominuoti. Prevencinį darbą dirbame kiekvienas – socialiniai pedagogai, psichologas, dalykų mokytojai, klasių auklėtojai. Ir nuolat. Dabar taip pat prašėme auklėtojų, kad per klasės valandėlę su savo auklėtiniais kalbėtų apie patyčias. Gimnazijoje įgyvendinamos įvairios prevencinės programos prieš patyčias, kasmet vykdomos mokinių apklausos, analizuojami rezultatai. Negalėtume teigti, kad išvados kelia nerimą – vaikų, tvirtinančių, kad susidūrė su žeminančiu elgesiu, procentas nėra didelis, o ir tendencijos, kad jis augtų, nepastebima. Vis dėlto neįsivaizduoju, kada galėsime pasidžiaugti visiškai išgyvendinę patyčių kultūrą“, – pasakojo apie prevencinį darbą mokymo įstaigos vadovė.
Jeigu ir baus – tai tėvus
Kaip jau minėjome, nuotraukų, kuriose užfiksuota, kaip vienas nepilnametis skriaudžia kitą, viešojoje erdvėje nebeliko. Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymas besąlygiškai draudžia skelbti nepilnamečio atvaizdą neigiamų socialinių reiškinių kontekste, jei iš paskelbtos vaizdo informacijos galima atpažinti nepilnametį. Matyt, dėl to administratoriai suskubo jas, o kartu ir komentarus, pašalinti iš savo administruojamų feisbuko puslapių.
Rietavo policijos komisariato pareigūnas Aurimas Puidokas ragino žmones, tapusius panašių įvykių liudininkais, savo filmuotą medžiagą ar padarytas nuotraukas siųsti policijai, o ne viešinti internete, kas gali užtraukti administracinę atsakomybę.
Į mūsų minimą smurtinį įvykį pareigūnai buvo iškviesti. Policija bendrauja su nepilnamečiais ir jų tėvais, apklaus įvykį mačiusį liudininką. Kokie bus priimti sprendimai, dar neaišku, bet ikiteisminis tyrimas greičiausiai nebus pradėtas. Įstatymai numato, kad asmenys iki 16 metų negali būti traukiami administracinėn atsakomybėn.
seniai laikas mazinti amziu nuo 16 iki bent jau 14, kad atsakytu patys uz save… dabar issidirbineja daugiau nieko, tevai ir kiti bausti negali, nes saugo…