Erkių galime sutikti visoje Lietuvoje, jos paplitusios ir Europoje, taigi ligą galima parsivežti ir iš svetur. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) Telšių departamento Plungės skyrius primena, kaip saugotis, kad šie pavojingas ligas platinantys nariuotakojai nekeltų pavojaus sveikatai.
Erkės aktyvios visą parą
Erkėms labiausiai tinkama aplinka – lapuočių ir mišrūs miškai, kurie vyrauja vidurio Lietuvoje, tačiau jų galima rasti ir pušynuose, miestų parkuose, soduose, kitose žaliosiose zonose.
Erkių aktyvumas prasideda pavasarį, kai vidutinė paros temperatūra pasiekia 5–7 °C laipsnius šilumos, o vasarą galima vadinti pačiu erkių darbymečiu, kai susidaro visos sąlygos joms gyvuoti. Vasarą erkėms tinka ir oro temperatūra, ir suvešėjusi žolė bei lapija. Be to, vis dažniau galima sutikti žmonių, kurie ir yra erkių tikslas – joms reikia įsisiurbti ir pasimaitinti. Labai svarbu žinoti, kad turime išlikti budrūs ir dieną, ir naktį, nes erkių aktyvumo sezono metu nėra „saugaus“ laiko – jos aktyvios visą parą.
NVSC Telšių departamento Plungės skyriaus duomenimis, šiemet sausio–balandžio mėnesiais Rietavo savivaldybėje buvo užregistruotas 1 erkinio encefalito ir 14 Laimo ligos atvejų, pernai per tą patį laikotarpį erkinio encefalito atvejų nebuvo užfiksuota, Laimo liga diagnozuota dviem asmenims. Šiemet Plungės rajone per pirmus keturis šių metų mėnesius erkinis encefalitas buvo diagnozuotas keturiems asmenims, Laimo liga – 42 gyventojams. Pernai per tą patį laikotarpį erkinio encefalito atvejų nebuvo užfiksuota, Laimo liga buvo diagnozuota dviem asmenims.
2023 metais iš viso Plungės r. ir Rietavo savivaldybėse buvo užregistruoti 73 erkių platinamų ligų atvejai, iš jų 11 erkinio encefalito ir 62 Laimo ligos atvejai.
Primename, kad žmogus erkių platinamomis ligomis dažniausiai užsikrečia įsisiurbus užkrėstai erkei. Reikėtų nepamiršti, kad erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir vartojant nepasterizuotą, erkinio encefalito virusu infekuotą ožkų ar karvių pieną bei jo produktus.
Atkreipiame dėmesį, kad efektyviausia priemonė, galinti padėti išvengti erkinio encefalito, yra skiepai, tačiau nuo Laimo ligos skiepų nėra. Nuo jos apsaugo tik bendrosios profilaktinės priemonės.
NVSC specialistai pataria, kaip išvengti erkės įsisiurbimo:
• Vykdami į gamtą tinkamai apsirenkite – dėvėkite šviesius drabužius, pasiūtus iš lygaus audinio. Apykaklė ir rankogaliai turi būti prigludę prie kūno, kelnės įkištos į batus ar kojines.
• Drabužius ir atviras kūno vietas rekomenduojama apipurkšti repelentais – cheminėmis medžiagomis, atbaidančiomis erkes.
• Periodiškai apžiūrėkite drabužius ir kūną – ar jais neropoja erkė. Ypač atkreipkite dėmesį į pažastų, kirkšnies sritis, kojas, liemenį, kaklą, galvą.
• Poilsiui pasirinkite atvirą, saulėtą aikštelę, kurioje nušienauta žolė. Erkės dažniausiai įsisiurbia, kai gamtoje praleidžiame daugiau laiko.
Nuo erkinio encefalito apsaugos skiepai
Pati efektyviausia priemonė, galinti padėti išvengti erkinio encefalito, yra skiepai. Vakcinavimo schemos yra dvi: įprastinė ir pagreitinta. Skiepijant pagal įprastinę skiepijimo schemą pirmosios dvi dozės įskiepijamos 1–3 mėn. intervalu; trečiosios ir sustiprinančiųjų dozių įskiepijimo intervalai gali būti skirtingi, priklausomai nuo vakcinos gamintojo, ir nurodomi vakcinos informaciniame lapelyje. Vėliau svarbu nepamiršti imuniteto sustiprinti – priklausomai nuo amžiaus, pakartotinai įskiepijant vieną erkinio encefalito vakcinos dozę kas 3 ar 5 metus.
Skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami, tačiau nuo šių metų rugsėjo 1 d. valstybės biudžeto lėšomis turės galimybę pasiskiepyti visi 50–55 metų asmenys. Šiuo metu, pagal Lietuvos Respublikos ministro įsakymą (https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.243565), darbdavio lėšomis gali būti paskiepyti asmenys, kurių veikla yra susijusi su darbu gamtoje.